Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Tea set 14842031



*

nr 1484 2031


Berit Ternell

(f. 1929), Sverige


Berit Ternell (b. 1929), Sweden. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 pieces,


TEA SET, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar


Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.

Estimate:

1000

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday August 29 2022
at 18:05:33


  • Bid history
Time Bidder Bid
29/8 12:35:21 1      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Aug 29

Retro

På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...



Read more about Retro

  • Artist/Designer

Berit Ternell

Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.

Read more about Berit Ternell
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar




Ladda ner broschyr